Жужелянська загальноосвітня школа І ступеня

 





презентації

Урок на тему :

«Історичні пісні».

4 – клас

 

         

                      

          Тема:   ІСТОРИЧНІ ПІСНІ

 

  Мета:  ознайомити з жанром історичних пісень,

                славним минулим козаків Запорізької Січі,

                 розвивати вокально-хорові навички,

                виховувати почуття гордості та поваги до історії нашого народу.

 Музичний матеріал: українська народна пісня «Ой на горі та й женці                  

                   жнуть»,маршові козацькі пісні.

   Тип уроку: комбінований.

  Обладнання: ІКТ,презентація до теми уроку, ілюстрації картин,

                                портрети відомих гетьманів України.

                                                 Хід уроку.

1.    Музичне привітання.

2.    Оголошення теми уроку. (слайд )

 

Сьогодні ми познайомимося з новим жанром української пісенної творчості.

Щоб визначити це, послухайте відому українську народну пісню „Ой на горі та й женці жнуть” і поміркуйте, про що в ній розповідається. Це допоможе вам визначити її жанр.

    3.Демонстрація української народної пісні „Ой на горі та й женці жнуть”

 

4.Відомості про особливості жанру історичних пісень.(слайд)

Хвилюються на пагорбах дозрілі жита, черкають серпами женці, а розігнувши натомлені спини, бачать вони, як увесь видолинок неначе зацвів червоним маком – то йде запорізьке військо. Женці ще здалека впізнають молодцюватого Дорошенка, що веде козаків, доброю посмішкою проводжають бувалого Сагайдачного, що йде собі, не поспішаючи, і розкурює свою знамениту люльку…

Отже, ця пісня про козаків. А козацтво є сторінкою нашої історії.

 Тому і пісні, в яких головними героями є історичні особи або безіменні герої, подвиги яких викарбувалися в народній пам’яті, називають історичними.

Історичні пісні здебільшого виникли у вирі бурхливого життя народу. Їх творцями, як правило, були учасники подій або їх свідки, котрі фіксували засобами слова та музики все побачене, пережите в деталях і подробицях.

Перші історичні пісні, що дійшли до нас із часів, коли українські землі були під владою Золотої орди, відтворюють важке життя народу під монголо-татарським гнітом. (слайд)

На початку XVI ст. зародилося козацтво. У середині цього століття сформувалася Запорізька Січ – оплот козацької вольниці. Козаки взяли на себе обов’язок захищати південні кордони українських земель від татаро-турецьких нападів. Саме пам’ять про героїв цієї боротьби донесла до нас маршова козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть».

5. Розучування пісні. (слайд)

-Зверніть увагу на розспіви окремих складів слова, стрибки в мелодії та опору на сильну долю.

 

 

„Ой на горі та й женці жнуть(СЛАЙД )

1.Ой на горі та й женці жнуть, (Двічі)

А попід горою

Яром-долиною

Козаки йдуть.

Гей, долиною,

Гей, широкою

Козаки йдуть!

2 Попереду Дорошенко (Двічі)

Веде своє військо,

 

Військо запорізьке

Хорошенько.

Гей, долиною,

Гей, широкою

Хорошенько!

3.А позаду Сагайдачний, (Двічі)

Що проміняв жінку

На тютюн та люльку,

Необачний.

Гей, долиною,

Гей, широкою

Необачний!

 

 

6.Підсумки уроку

Сьогодні на прикладі української народної пісні „Ой на горі та й женці жнуть” ми познайомилися з історичними піснями – жанром української пісенної творчості, а також дізналися, що головними героями цих пісень є історичні особи.

7. Тестові завдання.(слайд )

 

8. Домашнє завдання. Слухати музику . Повторити пісню.

9.Вихід з уроку під музику української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть».