Жужелянська загальноосвітня школа І ступеня

звіт по народознавству

Народознавство-це втілення в навчання і виховання учнів засобами українознавства ідей, почуттів і прагнень рідного народу ,нації. А щоб по- справжньому пізнати свій рідний народ, необхідно вивчати його історію, мову культуру. І не тільки культуру, що створена талановитими архітекторами, художниками, музикантами, письменниками, вченими, але й ту, що впродовж багатьох століть творилася  і плекалася в народному середовищі, передавалася від покоління до покоління, безперервно розвивалася і водночас зберігала певні стійкі свої риси, які утверджувалися, поширювалися, ставали традиційними.

Ця традиційна культура тісно пов'язана з природними умовами, історичним буттям народу, способом його життя, діяльністю, характером. Вона виражена в різних формах: матеріальній( будівлях, знаряддях праці, ремеслах, одязі, їжі), і духовній ( звичаях, обрядах,мистецьких виробах, творах усної народної творчості).

Завданням нашого часу і нашого покоління є збереження та передача у спадок майбутнім громадянам України неоціненних багатств, створених нашим багатостраждальним народом за свою віковічну історію. Традиційні народні ремесла,  знаряддя праці, одяг, їжа, фольклор, народна медицина, свята і обряди - ось що потрібно віднаходити, збирати, шанувати.

В наш комп'ютерний вік ми повинні старанно зберігати звичаї, традиції наших предків, адже вони є культурними та історичними надбаннями українців. З цією метою у Жужелянській ЗШ І ст.  було проведено годину народознавства: "Оберіг української родини - вишитий рушник". Вчитель 2 класу Ксьонжик М.Г. розповіла про український вишитий рушник, про його роль у традиціях, обрядах народу, про значення кольорів та візерунків на вишитому рушникові.

Свято зимового св. Миколая в Україні відзначалося з давніх- давен і саме ним розпочинався цикл різдвяних  свят. Хто він, той святий Миколай ,гість з неба на котрого чекають діти? В Жужелянській школі вже стало традицією в цей день для дітвори організовувати святковий ранок . Діти розповідали вірші,співали пісень. Аж ось настала довгоочікувана мить: у гості завітав сам Святий Миколай, він спілкувався з дітьми, приймав участь у іграх. Всі учасники свята отримали від Святого Миколая подарунки.

Так уже заведено, що кожному місяцю календаря відповідає якесь свято або дні вшанування пам'яті відомих людей. За традицією щороку у Жужелянській школі у березні місяці вшановують пам'ять великого Кобзаря Тараса Шевченка святковим концертом.

Свято  Останнього дзвоника

З першим весняним промінням сонця, ніжними пролісками прилинула остання для наших випускників шкільна весна в стінах рідної школи , а з нею радісне і сумне свято Останнього дзвоника.